Tonkinské kočky

V dnešní době jsou tonkinské kočky považovány za hybridní plemeno a to navzdory tomu, že se tonkinsky zbarvené kočky běžně vyskytují i ve volné přírodě v jihovýchodní Asii. Chovný program tonkinských koček započal v roce 1965 v kanadském Ontariu, kdy Margaret Conroyová zkřížila barmské a siamské kočky. Avšak první doloženou tonkinkou byla Wong Mau. Kočka, která dala vzniknout jinému plemeni - barmské kočce. Když se mezi potomky Wong Mau objevilo tmavěji zbarvené kotě, byl chov barmských koček dále cílen na toto zbarvení.
Podobně jako barmy, jsou i tonkinky dvou typů - americké a evropské. Tonkinky amerického typu jsou velmi podobné evropským barmským kočkám, mají kulatější hlavu, kratký nos , výraznější stopík na nose a jejich tělo je zavalitější než u tonkinek evropských. Americké tonkinky jsou také chovány v menším počtu barev - přírodní (hnědá), šampaňská (čokoládová), modrá a platinová (lila).
V Evropě došla tonkinská kočka předběžného uznání v roce 1991 a typ evropských tonkinek je podobný siamským kočkám starého typu. A také je evropská tonkinka chovaná v mnohem více barvách než její americká příbuzná. Mimo čtyř barev známých i z Ameriky máme v Evropě ještě tonkinky červené, krémové, karamelové a 5 želvovinových zbarvení hnědě, čokoládově, modře, lilově a karamelově želvovinové. Veškeré barvy mohou být doplněny i tabby kresbou.
Všechny tyto barvy jsou navíc uznány pro tři různé odstíny - solid (barmské zbarvení), mink (tonkinské zbarvení) a point (siamské zbarvení). Celkem jsou evropské tonkinky chovány v 72 barevných kombinacích.
Tonkinské kočky prozatím došly uznání u organizací CFA, CCA, ACF, AACE, ACFA/CAA, TICA a GCCF. U náš nejrozšířenější organizace FIFE tyto kočky neuznává, neboť se z vrhu dvou mink tonkinek rodí také koťata barmského a siamského zbarvení. Někdy bývá chybně interpretováno, že se z vrhu dvou tonkinek rodí také barmy a siamky, což není zcela pravda, neboť koťata by měla mít jiný typ. Jsou to tedy tonkinky barmského či siamského zbarvení.
Jakým způsobem se dědí tonkinské zbarvení nám přiblíží tabulka níže.
Zbarvení solid (barmské) mink (tonkinské) point (siamské)
solid (barmské) 100% barmské 50% barmské, 50% tonkinské 100% tonkinské
mink (tonkinské) 50% tonkinské, 50% barmské 25% barmské, 50% tonkinské, 25% siamské 50% tonkinské, 50% siamské
point (siamské) 100% tonkinské 50% siamské, 50% tonkinské 100% siamské